EN | MK | ES | IT | RO | SR

Partneri

Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja

Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja (REDASP) predstavlja partnerstvo privatnog, javnog i nevladinog sektora iz dva regiona: Šumadije i Pomoravlja.
Šumadijsko-pomoravski region se nalazi u centralnom delu Srbije sa oko 500.000 stanovnika. Udeo stanovništva Šumadije i Pomoravlja u ukupnom stanovništvu Republike Srbije iznosi 7 %.
Misija REDASP-a je da promoviše održivi socio-ekonomski razvoj kreiranjem politika i stabilne mreže ključnih aktera: Vlade Srbije, lokalne vlasti, univerziteta, Privredne komore, Nacionalne službe za zapošljavanje, udruženja preduzetnika, donatora, NVO, medija.
Svi prioriteti, oblasti intervencije i pojedinačne aktivnosti su usmerene na stvaranje pozitivnog okruženja za održivi razvoj. Prioritetne oblasti REDASP-a su: Podrška razvoju preduzetništva, Podrška razvoju ljudskih resursa, Lokalno i regionalno strateško planiranje, Podrška teritorijalnom razvoju (Ruralni razvoj, Prostorno planiranje kao preduslov za privlačenje investicija, Razvoj turizma).
REDASP ima značajno iskustvo u implementaciji projekata finansiranih iz nacionalnih i međunarodnih fondova, uključujući IPA Adriatic, Program transnacionalne saradnje SEE, Program celoživotnog učenja itd.
Za 20 godina rada, REDASP je učestvovao u 65 projekata ukupne vrednosti veće od 60 miliona evra, u 42 kao vođa projekta. Neki od realizovanih projekata, relevantni su za oblasti razvoja ljudskih resursa, profesionalnu orijentaciju, doprinose poboljšanju zapošljivosti i ekonomskom rastu, itd.
REDASP ima 15 zaposlenih u 4 odeljenja:
1. Odeljenje za razvoj ljudskih resursa, privredu i preduzetništvo i selo
2. Odeljenje za opštinsku, međuopštinsku i međunarodnu saradnju
3. In-Doc centar
4. Odeljenje za finansije i administraciju
Pored razvoja i upravljanja projektima, REDASP sprovodi i organizuje radionice i obuke kao što su Kako pokrenuti posao, Marketing i prodaja, Spoljna trgovina, Finansijski menadžment, Poslovni engleski, PC u poslovanju, Upravljanje projektnim ciklusom itd., za sledeće ciljeve grupe: potencijalna i postojeća preduzeća i preduzetnike, nezaposlene, NVO, lokalne samouprave sa čitave teritorije Regiona.
REDASP je organizovao oko 700 edukativnih obuka i radionica koje je pohađalo više od 8000 polaznika.
Kroz Mobilnu računarsku učionicu, REDASP Indoc centar je sproveo osnovne računarske obuke na teritoriji svih 13 opština regiona, kako za zaposlene u lokalnim upravama, tako i za nezaposlene ciljne grupe u cilju promocije veština za veću zapošljivost.
Što se tiče razvoja učenja odraslih i povećanja zapošljivosti, REDASP učestvuje u brojnim nacionalnim i međunarodnim projektima i merama podrške.
Odeljenje za razvoj ljudskih resursa, privredu i preduzetništvo i selo promoviše svest i ukazuje na značaj obrazovanja odraslih. Relevantno iskustvo se odnosi na učešće u TEMPUS-u, Programu doživotnog učenja i drugim projektima koji se bave veštinama zapošljavanja i profesionalnog razvoja u partnerstvu sa Regionalnom privrednom komorom, Univerzitetom, Centrom za pokretanje poslovanja i Centrom za poslovne inovacije. Jedna od važnih aktivnosti je učešće u projektu „Uporedna analiza regionalnih politika za učenje odraslih – REGIONAL“ (u okviru LLL programa) zasnovanog na potrebi da se identifikuju i iskoriste ključni faktori uspeha za poboljšanje efektivnosti i uticaja obrazovanja odraslih širom Evrope, sa opštim ciljem smanjenja velikih geografskih razlika koje i dalje postoje u obrazovnim mogućnostima i rezultatima širom i unutar regiona EU.
REDASP je stekla iskustvo u oblasti razvoja ženskog ruralnog preduzetništva zahvaljujući učešću u projektu „Unapređenje ekonomskog i socijalnog položaja žena u ruralnim područjima Šumadijskog i Kolubarskog okruga“ sa specifičnim ciljem da se razviju modeli za podršku ekonomsko i socijalno osnaživanje žena koje se već bave preduzetničkim aktivnostima kao što su pružanje usluga seoskog turizma, proizvodnja lokalnih prehrambenih proizvoda i proizvodnja proizvoda starih zanata. Projekat je finansirala švajcarska vlada od 2017. do 2018. godine.

Pročitaj više